Awards

Awards

2018 - Nathan Banks

2017 - Marie Grace

2016 - Michael Nguyen / Joey Stanca

2015 - Kyle Ryker

2014 - Mikayla Burg

2013 - Kaleb Parks

2012 - Ryan Tschirhart

2011 - Jay Salton

2010 - Marie Maloof

2009 - Ross Van Zyl

2008 - Katie MCDowell

2007 -John McShane

2006 - Stewart Wilkins

2005 - Laura Rusiecki

2004 - N/A

2003 - Susie Miles

2002 - Colleen McShane / Elizabeth Kennedy

2001 - N/A

2000 - Francisco Montero

1995 - Elizabeth Cavallaro

1994 - Chris Kaufman / Luis Montero

1993 - Roy McQuaid / Jessica Santander / Rachel Hendrix

2018 - Ann Felicia Sinsuan

2017 - Megan Anandappa

2016 - Collin Reese

2015 - Kate Stauduhar

2014 - Martinique Edwards

2013 -  Kevin Gross

2012 - Jordan Straub / Phillip Haugh

2011 - Ryan Gillespie

2010 - Brigid Horlander

2009 - Michael Richter

2008 - Nolan Storey

2007 - Nick Newell

2006 - Colleen Jordan

2005 - Graham Watt

2004 - Stephen Molar

2003 - Thomas Raterman

2002 - Renee Dawson

2001 - Veronica Armendariz / Erin Horlander

2000 - Georgia Lopez

1995 - Elizabeth Thompson 

1994 - Beth Brust

1993 - Michael Ray

1992 - David Reiger / Michael Molloy

1991 -  

1990 - Joseph DeFresne

1989 - Jennifer Knopf

1988 - Phillip Sedlack

1987 - Kathy McAvoy

 

 

2017 (Mind Over Matter: To Boldly GO!)

Lake Lanier Tournament of Bands:
2nd Place Band Class 2A, and 2nd Place Overall Band in Silver Division
1st Place Drum Major Class 2A and Silver Division 
3rd Place Percussion and Color Guard
 All Superior Ratings 

Lafayette Contest:
3rd Place Band Class AAA
3rd Place Drum Major, Percussion, and Color Guard Class AAA

2016 (Steampunk'd: Soundscapes of Innovation)

UNDEFEATED COMPETITION SEASON

Lake Lanier Tournament of Bands:

1st Place Band, Percussion, Color Guard, Drum Major Class 2A

Silver Division Champion Band, Percussion, & Drum Major

 

Southern Invitational at Sprayberry HS:

1st Place Band and Percussion Class 1A

Silver Division High Visual Performance Award (classes 1A & 2A)

Silver Division Percussion Champion

2015 (Waves)

W Forsyth HS Contest:
1st Place Band, Percussion, Color Guard, Drum Major Class AA
1st Place Drum Major Silver Division

 

Collins Hill Eagles Nest Invitational:
 2nd Place Band, Percussion, Color Guard, Drum Major Class AA

2014 (Celtic Images)

Lafayette Marching Classic:
Prelims: 1st Place Band, Percussion, & Color Guard Class AAA
2nd Place Drum Major
Finals: 4th place overall Band (regardless of class)
 

River Ridge HS Contest:
2nd Place Band Class AA, 1st place Percussion, 2nd place Color Guard & Drum Major, 3rd overall in percussion

 

West Forsyth Wolverine Classic:
2nd Place Band Class AAA
2nd Place Drumline and Guard
3rd Place Drum Major 

2013 (Colors of Sound)


West Forsyth Wolverine Classic:
1st Place Band Class AA
Overall Silver Division Winner
3rd Place Band Overall (all classes)
1st Place Percussion AA
2nd Place Guard AA

South Forsyth Talon Showcase:
1st Place Band Class AA
2nd Place Guard and Percussion Class AA

Vanderbilt Marching Invitational:
Small Contest overall 1st place percussion, 5th place band

2012 (Influence From Beyond: Music from Tron Legacy and Inception Soundtracks)

West Forsyth Wolverine Classic:
1st Place Band Class AAA and Overall Silver Division Winner  
1st Place Color Guard Class AAA and Overall Silver Division Winner
1st Place Drum Major Class AAA
2nd Place Percussion Class AAA 
All Superior Ratings

McEachern Invitational:
2nd Place Band Class AAA 
2nd Place Color Guard
2nd Place Percussion

Lake Lanier Tournament of Bands:
2nd Place Band Class AAA 
1st Place Guard Class AAA 
3rd Place Percussion Class AAA 
All Superior Ratings

2011 (WSPX Classic Rock Radio: The Music of Rush, Eagles, & Journey)

Lake Lanier Tournament of Bands:
Silver Division Band Champion (A & AA classes) 
Class AA 1st place Band 
Class AA 2nd place Percussion 
Class AA 2nd place Guard 
Superior Ratings - Band, Percussion, Guard

Eagle's Nest Invitational Collins Hill HS:
Class AAA 2nd place Band 
Class AAA 1st place Music & General Effect awards 
Superior Ratings - Band, Guard

Georgia Bandmasters Championship:
Overall Silver Division 3rd place (A, AA, AAA classes) 
Class AA 1st place Band 
Class AA 1st place Drum Major 
Class AA 2nd place Guard 
Superior Ratings - Band, Guard

2010 (Difference & Transformation:The Music of The XX, Muse, Coldplay, & Radiohead)   

Lake Lanier Tournament of Bands:
Class A 1st place Band 
Class A 1st place Percussion 
Class A 2nd place Drum Major, Guard 
2nd Highest score in Silver Division
Superior Ratings - Band, Drum Major, Percussion, Guard

Warner Robins Heart of Georgia Invitational:
Class AAA 1st place Band 
Class AAA 2nd place Percussion, Guard 
Class AAA 1st place Drum Major 
Superior Ratings - Band, Drum Major, Guard

Creekview Classic, Canton, GA:
Class AAA 2nd place Band 
Class AAA 3rd place Percussion 
Class AAA 2nd place Drum Major , Guard
Superior Ratings - Band, Drum Major, Percussion, Guard

2009 (The Funky Sounds of the 70's)
GISA Marching Invitational at Wesleyan:
Overall 2nd place Band
2nd place Percussion, Drum Major
3rd Place Guard
Superior Ratings - Band, Drum Major, Percussion, Guard

Collins Hill Eagle's Nest Invitational:
3rd Place Band AAAA
3rd Place Percussion, Guard, Drum Major AAAA
Superior Rating - Percussion, Drum Major
Excellent Rating - Band, Guard

Georgia Bandmasters Championship:
3rd Place Band Class AA
1st place Drum Major Class AA
Superior Ratings - Percusion, Drum Major
Excellent Rating - Band, Guard
2008 (The Pursuit of Knowledge: Music of Blue Man Group & Weather Report)
Lake Lanier Tournament of Bands:
Best Band Class AAA
Second Place Percussion, Guard, Drum Major
All Superior Ratings - Band, Percussion, Guard, Drum Major
3rd highest band score in Gold Division (AAA & AAAA)

Southern Star Invitational:
"Espirit de Corps" award for overall band
1st place Visual Performance, Class AA
2nd Place Drum Major, Class AA
3rd Place Percussion, Class AA
All Superior Ratings - Band, Percussion, Guard, Drum Major

Collins Hill Eagle's Nest Invitational:
3rd Place Visual Performance and General Effect - AA
2nd Place Flagline - AA
4th Place Percussion - AA
Superior Ratings - Percussion & Flagline
2007 (Synchronicity in Motion:The Music of The Police)
UNDEFEATED COMPETITION SEASON
Georgia Bandmasters Championship:
Best Band Class AA
Second Place Percussion Class AA
Superior Ratings - Band, Percusion, Guard

GISA Marching Invitational at Wesleyan:
Overall Grand Champion Band
Best Band Class AA
Best Percussion Class AA
Best Flagline Class AA
Superior Ratings - Band, Drum major, Percussion, Guard

Collins Hill Eagle's Nest Invitational:
Best Band Class AA
High Music Award Class AA
High Woodwind Award Class AA
Superior Band Rating
Highest Visual Score of all bands competing
Superior Band Rating

Festival Disney Parade Band Competition:
Bronze Mickey Award
Superior Rating
 

2017: Superior Rating - GMEA Festival
2006: Excellent Rating - GMEA Festival
2005: Superior Rating - GMEA Festival
2004: Excellent Rating - GMEA Festival
2003: Superior Rating - GMEA Festival
2003: 2nd place - All American Music Festival, Hard Rock Cafe, Orlando, FL
2002: Excellent Rating - GMEA Festival
2001: Superior Rating - GMEA Festival
2001: 2nd Place - NYC Heritage Festival
2000: Excellent Rating - GMEA Festival
1999: Excellent Rating - GMEA Festival
1998: Superior Rating - GMEA Festival
1998: 1st place - Williamsburg, VA Fiesta-Val
1997: 3rd Place - Myrtle Beach, SC Fiesta-val
1995: 3rd Place - Myrtle Beach, SC Fiesta-val
1995: Superior Rating - GMEA Festival
1994: Concert Band & Jazz Ensemble Participant, Six Flags Over Georgia
1994: Excellent Rating - GMEA Festival
1993: Excellent Rating - GMEA Festival
1993: 2nd Place Concert Band, Williamsburg, VA Fiesta-Val
1992: Excellent Rating - GMEA Festival
1991: Superior Rating - GMEA Festival
1990: 1st Place Concert Band, Williamsburg, VA Fiesta-Val
1989: Excellent Rating - GMEA Festival
1988: Excellent Rating - GMEA Festival
1987: Superior Rating - GMEA Festival