Home >> Arts >> Visual Arts >> 14th Annual Juried Visual Arts Winners

Arts


Search SPX

Visual Arts News

14th Annual Juried Visual Arts Winners
March 8th, 2018


Congratulations to the following students for their recognition in the 14th Annual Juried Visual Arts Exhibition.

PRESIDENT’S AWARDS

Ian Jezak: “Lynx”
Emmie Barnhardt: “The Sun Also Rises”
Lauren Fairleigh: “Agape”
Logan Maiolo: “Matty B”

PRINCIPAL’S AWARDS
Kyra Graap: “Self Portrait”
Kassia Jezak: “Out of My Reach”
Andrew Gray: “Blue Canyon”
Mary Reynolds: “Cloud Fever”

PHOTOGRAPHY
Grey Kenna: Honorable Mention “World of Sun”
Katherine Hally: Honorable Mention “Vanitas Vanitatum Omnia Vanitas”
Elizabeth Patton: Honorable Mention “Grill”
Katherine Hally: Third Place “San Juan De La Cruz”
Mary Reynolds: Second Place “Boots are Made for Walking”

PAINTING
Ivanna Rodriguez: Honorable Mention “Breakfast”
Annalise Sutter: Honorable Mention “Abalone Sea”
Matthew Spencer: Honorable Mention “Limes and Oranges”
Sarah Tyner: Third Place “Diets Are Artificially Sweet”
Abby Craver: Second Place “Tasty Temptations”
Andrew Gray: First Place “2014 Hyundai Santa Fe Sport”

DRAWING
John Huhyn: Honorable Mention “Discarded Memories”
Aidan Kelly: Honorable Mention “Self Portrait”
Sophia DeLurgio: Third Place “Laundry”
Mai Vy Madden: Second Place “Different Personalities/Different Realities”
John Huhyn: First Place “Flow”

2-D DESIGN
Ella Smoak: Honorable Mention “Blue Suns”
Sutton Nelson: Honorable Mention “Dancing Shadows”
Ella Smoak: Honorable Mention “Time Flies”
Matthew Spencer: Third Place “Larger Than Life”
Juliana Nark: Second Place “Role Reversal”
Shannon Kang: First Place “Don’t Fake it”

CERAMICS
Nina Burwell: Honorable Mention “Whirlpool”
Katherine Beckwith: Honorable Mention “Box with Lid”
Nicholas Pittman: Third Place “From the Ashes”
Nina Burwell: Second Place “Splash”
Tatiana Solsrud: First Place “Prayers and Kind Thoughts Jar”

MIXED MEDIA
Micah Kane: Honorable Mention “Mestia”
Ivanna Rodriguez: Honorable Mention “Change It”
Sarah Tyner: Honorable Mention “Destruction”
Grace Whitcomb: Honorable Mention “Leave a Message”
Grace Whitcomb: Third Place “Hand It To You”
Emmie Barnhardt: Second Place “Head Over Heels
Sarah Tyner: First Place “Chicago Aqua Tower”

3-D DESIGN
Ellie Finch: Honorable Mention “Flight House”
Leah Marcus: Third Place “Lotus House”
Wallace Kelly: Second Place “Eye”
Claire Arnold: First Place “Forest Hideaway”

BEST IN SHOW
Jameson Horton: Honorable Mention “Self Portrait”
Juliana Nark: Third Place “Night in the Woods”
Logan Maiolo: Second Place “Rags”
Elizabeth Patton: First Place “Self Portrait”

<< Back to Main News