Home >> Athletics >> Fall Sports >> Volleyball >> History

Fall Sports

St. Pius X Golden Lions


Search SPX

History

State Champions 2013

State Runner-Up 2008, 2011-12, 2015

State Final Four: 1999,2001,2007-09,2011-13,2015-16

Area Champions: 2001, 2008-2011, 2013, 2015-16

Area Runner-Up: 1996,1997,1999,2006,2007,2012, 2014

 

Year:

Win-

Loss:

Season Highlights:

Coach:
 2016 35-11

STATE FINAL FOUR

Area Champions 

McGill Toolen Catholic Cup Runner Up 

 Frederick (613-259-1 .703)
2015 38-11STATE RUNNER-UP

Area Champions

 Frederick
 2014 39-12

AAAA State Quarterfinals

Area  RunnerUp

(5th in final State Poll) 

 Frederick 

2013

48-7

AAA STATE CHAMPIONS
Area Champions
Rocky Top Gold Champions

Frederick

2012

43-18-1

STATE RUNNER-UP
Area Runner-Up

 

Frederick
2011

49-6

STATE RUNNER-UP

Area Champions

 

Frederick

2010

32-18

Area Champions
(5th in Final State Poll)

Frederick
2009
37-15

STATE FINAL FOUR

Area Champions

Block Party Red Division Champion

Frederick
2008
48-13

STATE RUNNER-UP

State Sectional Champions

Area Champions

Frederick
2007
33-23

STATE FINAL FOUR

State Sectional Champions

Area Runner-Up

Block Party Division Champion

Frederick
2006
47-12

State Elite Eight

Area Runner-Up

Conyers Classic Gold Champion

Frederick
2005
40-15

3rd in Area

(6th Rank in State Poll)

Collins Hill Silver Division Champion

Block Party Red Division Champion

Frederick
2004
34-18

4th in Area

(10th Rank in State Poll)

Conyers Classic Runner-Up

Frederick
2003
31-21

4th in Area

(10th Rank in State Poll)

Frederick
2002
23-37
3rd in Area Frederick
2001
36-22
STATE 3rd PLACE
Area Champions
John Frederick 
2000
19-33
3rd in Area
(7th Rank in State Poll)
Nancy Dorton (19-33 .365)
1999
36-17

STATE 4th PLACE

Area Runner-Up

Patty Gray (36-17 .679)
1998
35-10
Area Runner-Up
(7th Rank in State Poll)
Carter (162-77 .678)
1997
30-18

7th in State

Area Runner-Up

Carter
1996
22-9
Area Runner-Up Carter
1995
36-9
  Carter
1994
19-18
  Carter
1993
16-5

State Quarterfinalists

Area Runner-Up
1st State Tourney Team

Carter
1992
4-8
  Trish Carter
1991
18-7
5th in Area Jones (100-70 .588)
1990
23-6*
4th in Area Jones
1989
19-9*
4th in Area Jones
1988
13-10
  Jones
1987
17-7
3rd in Area Jones
1986
7-14
  Jones
1985
0-10
  Jones
1984
3-7
  Barbara Jones
1983
3-7
  Sr. Gear (11-22 .333)
1982
2-6
  Sr. Gear
1981
3-6
  Sr. Gear
1980
3-3
  Sr. Dawn Gear
1979
2-3
  Heyl (2-3 .400)
1978
1-4
But the win was Marist! Zins (1-4 .200)

All-State Players:

1996 - Austin Speight

 

2008 - Ellen Marsau

 

2009 - Ellie Morrison, Emily Schultz, Brandi Tyson

2010 - Emily Morrison

2011 - Ella Anastasiades, Emily Morrison, Leah Hardeman

2012 - Emily Morrison & Leah Hardeman

 2013 - Ryan Boykin & Leah Hardeman (AAA POY)

 

2014 - Kathryn Maloof

2015 - Claire Naughton, Jessica Onuorah, Maddie Tippett, Chloe Anderton(HM)

2016 - Chloe Anderton, Clare Naughton, Maddie Tippett, Katie Parnell(HM) 

 

 

Senior All-Star Game Players:

1992 - Kelly Patrick

1995 - Laura Forrester

1995 - Pamela Carter

1996 - Austin Speight

1999 - Christine Iraggi

2001 - Jhoanna Marston (invited - dnp)

2003 - Michele Levitin (invited - dnp)

2004 - Shannon Barnes (invited - dnp)

2006 - Laura Beamer

2007 - Kylee Marx-Booth

2008 - Michele Barnes; Ellen Marsau 

2009 - Ellie Morrison; Emily Schultz; Brandi Tyson

2011 - Alex Bidgood

2012 - Emily Morrison, Bianca Borough, Kallan Arvidson

 2013 - Leah Hardeman; Katrina Connolly 

2014 - Kathryn Maloof, Ryan Boykin, Camila Zimmerman

2015 - Jessica Onuorah, Grace Guynn

2016 - Chloe Anderton, Caroline Guynn, Clare Naughton, Katie Parnell 

Record vs Common Opponents

(results prior to 1997 from school yearbook and may be incomplete)

(anyone with details on '87,'89,'90 or '96 please e-mail Coach Frederick)

OpponentWinsLoses(Minimum 3 Meetings)
Landmark Christian2560.806Dacula510.833
North Springs23120.657Northview530.625
Lovett22110.667St Vincent's Academy540.556
Riverwood2060.769Woodstock540.556
Oconee County1430.824Whitewater550.500
Lassiter14110.560Sandy Creek5100.333
Etowah1320.867Greater Atlanta Christain401.000
North Atlanta1201.000Johnson, Gainsville401.000
Heritage1210.923SW DeKalb401.000
Holy Innocents1240.750Union Grove401.000
Athens Academy 12160.429Villa Rica401.000
McIntosh12160.429Towers401.000
Woodward12300.286Peachtree Ridge401.000
Marist12460.207Sonoraville401.000
Decatur1120.846Campbell410.800
Lakeside, DeKalb1150.688Collins Hill410.800
Westminster11230.324Fayette County410.800
Dunwoody1001.000Pace Academy410.800
Tucker1001.000Johns Creek420.667
Roswell1030.769Kennesaw Mountain430.571
Columbus1040.714Marietta460.400
Pope10100.500Central Gwinnett301.000
Chattahochee10150.400Clarke Central301.000
Chamblee920.818Creekside301.000
Sprayberry920.818Creekview301.000
Wheeler810.889Eagle's Landing301.000
Wesleyan870.533Hebron Christian Academy301.000
Milton870.533Jonesboro301.000
South Forsyth701.000Mary Persons301.000
Sequoyah740.636Miller Grove301.000
South Cobb750.583North Gwinnett301.000
Blessed Trinity790.438Our Lady of Mercy301.000
Harrison7110.389Therrell301.000
Salem601.000Westlake301.000
Cedar Grove601.000Woodland301.000
Columbia601.000North Cobb301.000
North Hall601.000East Coweta301.000
Ringgold601.000East Hall301.000
Buford601.000Bluffton, SC310.750
Prince Avenue610.857NW Whitfield310.750
Centennial630.667Savannah Christian310.750
Parkview670.462Savannah Country Day370.300
Alpharetta501.000Augusta Prep210.667
Forsyth Central501.000Walker220.500
North Forsyth501.000Shiloh230.400
Paideia501.000McEachern260.250
Stone Mountain501.000Starr's Mill2130.133
Druid Hills501.000Walton160.143
Rockdale County501.000Brentwood, TN030.000
Eagle's Landing Christian501.000

 

   Through Aug. 17, 2014